Stromy pro Moravský kras

Festival Rajbas si každý spojí s dalekými cestami, výkony extrémních sportovců na horách, na vodě, pod ní, v podzemí, ve vzduchu… Při dvacátém výročí festivalu, jsme se rozhodli zvýraznit, že místem (pro zmiňovaná) dobrodružství je příroda. Tu je dobré chránit a nejde pouze o záchranu deštných pralesů. Drobnou věc můžeme udělat i u nás doma. S nápadem spojit festival Rajbas s malým poděkováním přírodě, přišel Zdenál Oskeruše. Upozornil, že v celé Evropě ubývá starých stromů a u ovocných to platí dvojnásob. Pro obce se staly ovocné stromy spíše přítěží a plody odpadem, který znečišťuje ulice. Dříve bylo běžné jít krajinou a u cesty si utrhnout třeba jablko. Dnes o staré ovocné aleje kolem cest není pečováno, mnohdy jsou necitlivě prořezávány a káceny. Naše krajina tím ztrácí svou přirozenou členitost, která je důležitá i pro přežití řady druhů rostlin a živočichů. Neplánujeme žádnou megalomanskou akci, jde jen o připomenutí, že každý vysazený strom je dobrý pro přírodu a zároveň přínosem pro lidi, kteří zde žijí nebo aktivně tráví volný čas. Nepřekvapí, že Zdenál s nápadem přišel, vhodné stromy vybral a sám i vypěstoval. Při výběru vycházel z mapování stromů, které zde rostly a dosud rostou. Zvolil staré odrůdy jabloně, třešně a oskeruše, které jsou odolnější a dlouhověké.

V rámci akce „20 let Rajbasu – 20 stromů pro Moravský kras“ jsme za nečekaného zájmu dobrovolníků a příznivých ohlasů, zasadili hned 25 ovocných stromů (tedy o pět víc). V roce 2019 se akce jmenovala „100 stromů pro Moravský kras“ a do Rajbasu se stihlo vysázet 135 stromů.

Když teploty šplhají do tropických hodnot, tak si člověk nejlépe uvědomí jak je ve stínu stromu lépe než v rozpálené kanceláři nebo v bytě paneláku. Tým kolem Zdenála Oskeruše však ve stínu neodpočívá. Pilně chystá další podzimní výsadbu. Vysadit strom do krajiny Moravského krasu není jenom tak. Před vlastní výsadbou a následnou péčí, je potřebné získat souhlas majitelů pozemku.

Letos za nepřízně doby kovidové akce nabrala ještě větších rozměrů a v názvu Stromy pro moravský kras se již neobjevilo žádné číslo. Do krajiny však podařilo za pomoci mnoha dobrovolníků vysadit už skoro 500 ovocných stromů a 300 keřů. Poslední práce budou probíhat i o tradičním festivalovém víkendu. Překonáme letos pětiskovku?

 

222 Švestek pro povidlovou alej z Veselice až do Sloupu

143 Stromů pro polní jabloňový sad ve Vilémovicích

47 Ovocných stromů pro sad a třešňovou alej v Krásensku

43 Slivoní pro švestkovou alej ve Žďáru

14 Ovocné stromy pro sad na Obůrce

11 Stromů pro Tyršův sad v Habrůvce

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Zatím vysazeno 479 stromů a 300 keřů

 

Nejlepší čas zasadit strom byl před dvaceti lety. Další nejlepší čas je právě teď.“

staré čínské přísloví

Lidé si často stěžují, že v létě není stín ve městech volná krajina bez stromů vysychá. Že se v jejich okolí kácí stromy. Není mnoho příležitostí toto měnit. Pokud ti není lhostejné okolí kolem nás, připoj se do výsadby stromů v Moravském krasu a okolí.

Pište na FB nebo horizont.cz@seznam.cz.

nebo nás navštivte na Facebooku

 


PARTNEŘI PROJEKTU STROMY PRO MORAVSKÝ KRAS

Tento projekt byl realizována za finanční podpory CHKO Moravský kras, z veřejné sbírky Nadace Partnerství a z rozpočtu města Blanska.